Cultură

proiect anual

Concert caritabil „Suflet pentru Suflet”

Rotary Club Baia Mare organizează începând cu anul 2018 concertul caritabil “Suflet pentru suflet” pentru strângerea de fonduri în vederea derulării campaniei de conştientizare, prevenire şi depistare precoce a cancerului la sân.

2013-2018

Festivalul de Teatru Contemporan pentru tineret ACTING

Timp de 5 ediţii, Festivalul de Teatru Contemporan ACTING  a reunit liceeni talentaţi din diverse colţuri ale ţării (Bistriţa, Târgovişte, Panciu, Sebeş, Câmpeni, Vulcan, Sighet şi Baia Mare) iar prin sprijinul financiar oferit de Cluburile Rotary din aceste localităţi, proiectul s-a dezvoltat an de an.

Dialogul Corurilor

“Sala Rotary” a Liceului de Artă din Baia Mare a găzduit în octombrie 2012 evenimentul “Dialogul Corurilor” în cadrul programului “Cu drag pentru copiii cu autism”. În cadrul concertului s-au făcut auzite vocile tinere ale Corului Eutherpe din Arad şi vocile pline de forţă ale Corului Armonia din Baia Mare, un concert caritabil organizat în favoarea copiilor care beneficiază de terapie în cadrul Asociaţiei Autism Baia Mare.

680 de ani de istorie Baia Mare, 80 de ani de istorie Rotary

Membri clubului nostru, Iuliu Chiorean, Mircea Mănescu şi Viorel Mociran, au venit în anul 2009 cu ideea publicării unui material dedicat oraşului în care trăim – Baia Mare. Ideea s-a materializat într-un album elegant ilustrat, care valorifică în paginile sale, documente păstrate de Arhivele Naţionale Maramureş şi fotografii ale diferitelor obiective ce compun colecţiile Muzeului de Istorie şi Arhivele Naţionale Maramureş.